Angora Goat Show

2010 ANGORA GOATS SHOW RESULTS

JUDGE : FREDDIE FLACH, PIPE CREEK TEXAS

NATURAL COLORED ANGORA GOAT SHOW

 

COLORED KID DOE – Class of 14

FIRST PLACE - Kid Hollow Farm                        C017                  
SECOND PLACE - Indian Springs Farm             1013  
THIRD PLACE - Pinxterbloom Farm                  PXB 1026
FOURTH PLACE - Kid Hollow Farm                   C026  
FIFTH PLACE - Gypsy Ridge Farm                     0110   

COLORED YEARLING DOE – Class of 11

FIRST PLACE - Laughing Goat Fiber               1003 
SECOND PLACE - Laughing Goat Fiber          1016 
THIRD PLACE - Steam Valley Fiber Farm       PASVM 0916 
FOURTH PLACE - Gypsy Ridge Farm               C956
FIFTH PLACE - Indian Springs Farm                 0951 

COLORED ADULT DOE – Class of 14

FIRST PLACE - Gypsy Ridge Farm                   Blossom
SECOND PLACE - Spook Rock Farms              W12770/0048
THIRD PLACE - Edgewood Farms Angoras     0095
FOURTH PLACE - Edgewood Farms Angoras 6027
FIFTH PLACE - Buckwheat Bridge Angoras      Y-36              

COLORED KID BUCKS – Class of 16

FIRST PLACE - Buckwheat Bridge Angoras      489
SECOND PLACE - Kid Hollow Farm                    C030
THIRD PLACE - Gypsy Ridge Farm                   Cumin
FOURTH PLACE - Kid Hollow Farm                  C021
FIFTH PLACE - Gypsy Ridge Farm                   Cloud                                                                                                                    

COLORED YEARLING BUCKS – Class of 4

FIRST PLACE - Gypsy Ridge Farm                         Mocha
SECOND PLACE - Gypsy Ridge Farm                    Zoltar
THIRD PLACE - Indian Springs Farm                     0913
FOURTH PLACE - Indian Springs Farm                 0916 

COLORED ADULT BUCKS – No Colored Adult Bucks were entered. 
COLORED ANGORA BREEDER’S FLOCK

FIRST PLACE – Indian Springs Farm
SECOND PLACE – Kid Hollow Farm
THIRD PLACE – Steam Valley Fiber Farm

GRAND CHAMPION COLORED DOE - LAUGHING GOAT FIBER 1003

RESERVE CHAMPION COLORED DOE - KID HOLLOW FARM C017

GRAND CHAMPION COLORED BUCK - GYPSY RIDGE MOCHA

RESERVE CHAMPION COLORED BUCK - GYPSY RIDGE ZOLTAR

 

WHITE ANGORA GOAT SHOW

 


WHITE KID DOES – Class of 14

FIRST PLACE - Peavine Hollow Farm               PHF 004
SECOND PLACE - Peavine Hollow Farm          PHF 026
THIRD PLACE - Buckwheat Bridge Angoras      457
FOURTH PLACE - Peavine Hollow Farm           PHF 020
FIFTH PLACE - Buckwheat Bridge Angoras      462                             

WHITE YEARLING DOES – Class of 11

FIRST PLACE - Peavine Hollow Farm               PHF 909
SECOND PLACE - Peavine Hollow Farm          PHF 914
THIRD PLACE - Buckwheat Bridge Angoras      402                              
FOURTH PLACE - Buckwheat Bridge Angoras  428
FIFTH PLACE - Tintagel Farm                               09404  

WHITE ADULT DOES – Class of 4

FIRST PLACE - Buckwheat Bridge Angoras           294
SECOND PLACE - Buckwheat Bridge Angoras      349 
THIRD PLACE - Tintagel Farm                                 15252/10464 
FOURTH PLACE - Edgewood Farms Angoras        8374                                                                                                                                                                                                                                                  

 WHITE KID BUCKS – Class of 14

FIRST PLACE - Peavine Hollow Farm               PHF 002
SECOND PLACE - Peavine Hollow Farm          PHF 021
THIRD PLACE - Buckwheat Bridge Angoras          492
FOURTH PLACE - Buckwheat Bridge Angoras      484
FIFTH PLACE - Tintagel Farm                              10470  

WHITE YEARLING BUCKS – Class of 6

FIRST PLACE - Buckwheat Bridge Angoras           404
SECOND PLACE - Buckwheat Bridge Angoras      FLS9 5553
THIRD PLACE - Tintagel Farm                                  09401 
FOURTH PLACE - Pinxterbloom Farm                    PXB 907 
FIFTH PLACE – None – Entry 5 and 6 “scratched “ by exhibitors.

WHITE ADULT BUCKS – Class of 4

 FIRST PLACE  - Buckwheat Bridge Angoras         360
SECOND PLACE - Buckwheat Bridge Angoras      295
THIRD PLACE - Mommy and Me Farm                  726
FOURTH PLACE - Apple Rose Farm                        NJ 48

WHITE ANGORA BREEDER’S FLOCK

FIRST PLACE – TINTAGEL FARM
SECOND PLACE – BUCKWHEAT BRIDGE ANGORAS
THIRD PLACE – PEAVINE HOLLOW FARM
FOURTH PLACE – MOMMY AND ME FARM

GRAND CHAMPION WHITE DOE - BUCKWHEAT BRIDGE ANGORAS 294

RESERVE CHAMPION WHITE DOE - PEAVINE HOLLOW PHF 909

GRAND CHAMPION WHITE BUCK - BUCKWHEAT BRIDGE ANGORAS 360

RESERVE CHAMPION WHITE BUCK - BUCKWHEAT BRIDGE ANGORAS 295

THANK YOU EVERYONE PARTICIPATING IN THIS YEAR'S SHOW. SEE YOU ALL NEXT YEAR !

Book your hotel reservations now

Signup to Volunteer